واریس پا یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که در سنین بالا برای افراد مسن اتفاق می‌افتد. به عقیده برخی از افراد، بیماری واریس پا در جوانی رخ نمی‌دهد. با این وجود امروزه واریس پا در بسیاری از جوانان نیز اتفاق افتاده است. دلایلی متعددی باعث بسته شدن دریچه و در نتیجه واریس پا می‌شود که این دلایل در جوانان نیز متفاوت است. در این مقاله به بررسی علت واریس پا در جوانی و روش‌های درمان آن نیز می‌پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

واریس چیست؟

به طور کلی بدن انسان از سه نوع رگ خونی به نام سرخرگ، سیاهرگ و مویرگ تشکیل شده است. هر یک رگ‌های خونی در بدن انسان وظیفه خاصی را انجام می‌دهند. وظیفه اصلی سیاهرگ‌ها که با نام ورید شناخته می‌شوند، انتقال خون از اعضای بدن انسان به قلب است. سیاهرگ‌ها علت اصلی به وجود آمدن واریس در انسان‌ها هستند.

معمولاً در سیاهرگ‌ها دریچه‌های یک طرفه مخصوصی به نام دریچه لانه کبوتری وجود دارد. دریچه لانه کبوتری در حالت عادی باعث انتقال خون از بخش‌های مختلف بدن به قلب نیز می‌شوند. در صورتی که عاملی باعث اختلال در دریچه‌های لانه کبوتری شود، بیماری واریس نیز اتفاق می‌افتد. در واقع در صورتی که دریچه‌های لانه کبوتری موجود در سیاهرگ توانایی انتقال خون به قلب را نداشته باشند، بیماری واریس نیز در ناحیه پا ایجاد می‌شود.

علت واریس پا در جوانی
علت واریس پا در جوانی

علت واریس پا در جوانی

دلایل متعددی هستند که در دوران جوانی باعث اختلال در عملکرد دریچه‌های لانه کبوتری و تجمع خون در سیاهرگ‌ها می‌شوند. این علت ممکن است در زنان و مردان متفاوت باشد. به طور کلی از جمله عواملی که باعث واریس پا در دوران جوانی می‌شوند عبارتند از:

ژنتیک

ژنتیک یکی از علت‌هایی است که باعث ایجاد واریس در دوران جوانی می‌شود. در صورتی که والدین شخص از بیماری واریس پا رنج می‌برند، ممکن است باعث انتقال واریس پا به فرزندان خود شوند. در واقع ژنتیک یکی از عواملی است که باعث اختلال در عملکرد دریچه‌ها و سیاهرگ‌ها می‌شود.

اضافه وزن

افزایش ناگهانی وزن و چاقی یکی از عوامل تأثیرگذار در بروز بیماری واریس پا هستند. افزایش وزن باعث افزایش فشار به سیاهرگ‌ها می‌شود. افزایش فشار در سیاهرگ‌ها باعث اختلال دریچه‌ها و در نتیجه واریس پا می‌شود. البته واریس پا به دلیل چاقی ممکن است بعد از کاهش وزن و لاغری درمان شود.

بارداری

عامل دیگری که با اختلال در عملکرد سیاهرگ‌ها باعث ایجاد واریس در جوانی می‌شود، بارداری است. اگرچه ممکن است واریسی که در دوران بارداری ایجاد می‌شود بعد از زایمان از بین برود، اما بهتر است زنان در این دوران زیر نظر پزشک متخصص قرار بگیرند. در زمان بارداری جنین در زیر وریدهای شکمی قرار می‌گیرد. فشاری که به سیاهرگ‌ها وارد می‌شود مانع از انتقال خون به دریچه‌ها می‌شود. همچنین در زمان بارداری به دلیل افزایش هورمون‌های استروژن، کشیدگی سیاهرگ‌ها اتفاق می‌افتد که باعث تجمع خون نیز می‌شود.

نشستن یا ایستادن طولانی

شرایط زندگی افراد و نحوه نشستن و ایستادن نقش بسزایی در ایجاد واریس در جوانی دارد. معمولاً نشستن و ایستادن به مدت طولانی باعث اختلال دریچه‌های لانه کبوتری و سیاهرگ‌ها می‌شود. انجام ورزش‌های سنگین، فعالیت‌های نادرست، نشستن و ایستادن طولانی مدت در زمان کار از عواملی است که باعث واریس پا در جوانی می‌شود.

مصرف سیگار

سیگار یکی از عواملی است که باعث تجمع خون در یک نقطه و در نتیجه ایجاد لخته خون در قسمت‌های مختلف بدن انسان می‌شود. مصرف سیگار باعث ایجاد لخته خون در وریدها و ایجاد واریس در جوانی می‌شود. در واقع بدن انسان در هنگام مصرف سیگار توانایی پمپاژ کردن خون به شکل صحیح را ندارد. به همین دلیل واریس به وجود می‌آید.

مصرف دارو

از دیگر عواملی که باعث ایجاد واریس در جوانی می‌شود، مصرف داروهایی است که باعث تغییر هورمون‌ها و تغییر در گردش خون انسان می‌شوند. در واقع مصرف این داروها باعث اختلال در پمپاژ کردن خون و در نتیجه واریس پا می‌شود. داروهای ضد بارداری یکی از انواع داروهایی هستند که به دلیل تغییرات هورمونی باعث ایجاد واریس در زنان می‌شود.

درمان واریس پا در جوانی

درمان واریس پا در جوانی معمولاً با توجه به علت ایجاد واریس متفاوت است. برای مثال افرادی که در زمان بارداری یا افزایش وزن دچار واریس پا می‌شوند می‌توانند با کاهش وزن و بعد از دوران زایمان سلامت خود را به دست آورند. به طور کلی بهترین روش‌ها برای درمان واریس پا لیزر، اسکلروتراپی، جراحی و… است.

  • لیزر: یکی از روش‌های درمان واریس در جوانی، لیزر واریس پا است. در این روش با استفاده از اشعه‌ای که از دستگاه لیزر ساطع می‌شود، سیاهرگ‌های واریسی را از بین می‌برند.
  • اسکلروتراپی: اسکلروتراپی روش دیگری است که برای درمان واریس پا در جوانی انجام می‌شود. در این روش محلول مخصوصی را به سیاهرگ‌های واریسی تزریق می‌کنند که باعث انتقال خون به دیگر بخش‌های بدن انسان می‌شود.
  • جراحی: در صورتی که واریس پا در جوانی شدید باشد از جراحی برای درمان واریس استفاده می‌کنند. در این روش از طریق جراحی سیاهرگ‌های واریسی را از پای انسان حذف می‌کنند.
علت واریس پا در جوانی
علت واریس پا در جوانی

مراجعه به پزشک

واریس پا از مشکلاتی است که ممکن است در دوران جوانی و پیری بنا به دلایل مختلف ایجاد شود. این بیماری با ایجاد لخته خون در سیاهرگ‌ها باعث بروز مشکلاتی از قبیل گرفتگی عضلات، ورم پا، خونریزی، زخم‌های واریسی و ایجاد خارش در این ناحیه می‌شود.

شما می‌توانید با مراجعه حضوری به مطب دکتر محمد رضا مبینی متخصص قلب و عروق در تهران برای تشخیص علت واریس و درمان آن اقدام کنید. دکتر محمد رضا مبینی پس از تشخیص علت واریس، با توجه به شرایط بیمار و شدت واریس از یک روش مطمئن برای درمان واریس پا در جوانی اقدام می‌کند.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 8 عدد و میانگین امتیازها 4.3]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *