مقدمه ای در مورد اسکلروتراپی واریس پا

اسکلروتراپی واریس پا یک روش درمانی جهت درمان رگ های واریس است که امروزه با استقبال بسیاری رو به رو است. واریس یکی از انواع بیماری های عروقی است که در بیشتر مواقع به علت آسیب دریچه های داخل رگ ایجاد می شود. در این بیماری رگ ها به دلیل تجمع خون متورم و بزرگ می شوند.

رگ های واریسی در بیشتر مواقع در اندام های تحتانی خصوصاً پا ایجاد می شوند و با چشم قابل مشاهده هستند. درمان واریس پا به شیوه های مختلفی انجام می شود. در این مطلب به بررسی اسکلروتراپی واریسی پا که یکی از روش های درمان واریس است، می پردازیم. تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

اسکلروتراپی واریس پا چیست و چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یک روش درمانی کم تهاجم برای درمان رگ های واریسی است. اسکلروتراپی واریس پا در بیشتر مواقع برای درمان رگ های واریسی عنکبوتی انجام می شود. این عمل به صورت سرپایی و در مدت زمان کوتاهی انجام می شود. برای اسکلروتراپی واریس، آمپول های حاوی دارو را به درون رگ های واریسی تزریق می کنند.

تزریق این دارو به درون رگ ها باعث کوچک شدن رگ های وریدی آسیب دیده می شود. برای انجام اسکلروتراپی از دارویی به نام اسکلروزانت برای تحرک رگ های واریسی استفاده می کنند. داروی اسکلروزانت باعث تورم رگ های واریسی می شود و باعث به جریان افتادن خون جمع شده و مایع لنفاوی در رگ های واریسی می شود.

مراقبت های بعد از انجام اسکلروتراپی واریس پا

تمام بیماران بعد از انجام اسکلروتراپی باید مراقبت هایی را جهت دریافت نتایج بهتر و جلوگیری از عوارض بعد از عمل انجام دهند. این مراقبت ها عبارتند از:

 • برای کاهش درد، التهاب و تورم از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • از ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید.
 • تا یک هفته بعد از انجام جراحی از انجام فعالیت های سنگین که باعث فشار روی پا می شوند، پرهیز کنید.
 • برای نشستن، پای خود را کمی بالاتر از سطح زمین قرار دهید. می توانید از یک بالشت برای ایجاد ارتفاع استفاده کنید.
 • برای درمان سریع تر، زمانی را برای قدم زدن اختصاص دهید.
 • از جوراب های واریسی برای راه رفتن استفاده کنید.
 • بهتر است 2 روز بعد از انجام اسکلروتراپی واریس پا دوش بگیرید.
 • از قرار دادن پاها جلوی گرما یا نور خورشید به شدت پرهیز کنید.
 • از شیو کردن پا و اپیلاسیون در طی دوره درمان پرهیز کنید.
اسکلروتراپی واریس پا
اسکلروتراپی واریس پا

اسکلروتراپی واریس پا از چه مزایایی برخوردار است؟

1- عمل اسکلروتراپی نیاز به بیهوشی ندارد و درمان به صورت سرپایی انجام می شود.

2- مدت زمان جلسات درمان بسیار کوتاه است و حداکثر بعد از 30 دقیقه تمام می شود.

3- دوران نقاهت اسکلروتراپی واریس بسیار کوتاه است و فرد بعد از انجام اسکلروتراپی می تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد.

4- هزینه اسکلروتراپی نسبت به سایر روش های درمانی کمتر است.

اسکلروتراپی واریس پا از چه معایبی برخوردار است؟

اسکلروتراپی پا در بیشتر مواقع با نتایج موفقیت آمیزی همراه است، اما ممکن است این روش درمان مانند هر روش درمانی دیگری با عوارض یا معایبی همراه باشد که عبارت است از:

 • ممکن است بیمار بعد از انجام اسکلروتراپی در نواحی رگ ها احساس خارش داشته باشد.
 • ممکن است بیمار بعد از اسکلروتراپی با علائمی چون کبودی، قرمزی، ورم و… همراه باشد.
 • ممکن است رگ های واریسی بعد از انجام اسکلروتراپی کمی سخت و محکم شوند. البته بعد از مدتی این عارضه از بین می رود.
 • ممکن است لکه های قهوه ای رنگی در سطح پوست ایجاد شوند.
 • ممکن است بعد از اسکلروتراپی رگ های خون جدیدی در زیر پوست ایجاد شوند که بعد از مدتی از بین می روند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام اسکلروتراپی پا هستند؟

معمولاً اسکلروتراپی واریس برای بیماران انجام می شود که دارای واریس های گسترده ای نباشند. در بیشتر مواقع کسانی که علائمی چون درد رگ ها در پا، سنگینی پا، خشکی پا، لکه دار شدن پا، جوش در اطراف رگ پا و… همراه هستند باید برای درمان به روش اسکلروتراپی اقدام کنند. همچنین بهتر است بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می کند قبل از درمان با پزشک خود مشورت کنند. زنان باردار بهتر است بعد از زایمان برای رفع واریس اقدام کنند.

هزینه اسکلروتراپی واریس پا چقدر است؟

هزینه اسکلروتراپی واریس پا بر اساس فاکتورهای متعددی تعیین می شود. در اغلب موارد عواملی چون نوع واریس، گستردگی واریس، تعداد آمپول های مورد نیاز جهت از بین رفتن واریس، تخصص و مهارت پزشک، هزینه جوراب واریس و… تعیین کننده هزینه اسکلروتراپی هستند. برای اطلاع دقیق از هزینه واریس می توانید به مطب پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

اسکلروتراپی واریس پا
اسکلروتراپی واریس پا

مراجعه به پزشک برای درمان

در این مطلب به بررسی اینکه اسکلروتراپی واریس پا چیست و از چه مزایا و معایبی برخوردار است، پرداختیم. اسکلروتراپی یکی از روش های نوین و کم تهاجم جهت درمان رگ های واریسی است که به صورت سرپایی انجام می شود. اگر دارای رگ های واریسی در اندام های تحتانی خود هستید، نگران نباشید. شما می توانید با انجام این عمل به درمان رگ های واریسی بپردازید.

اسکلروتراپی اگرچه با موفقیت بالایی همراه است اما انتخاب یک جراح متخصص و با تجربه در کاهش عوارض بعد از عمل بسیار تاثیر گذار است. به همین علت بهتر است این جراحی توسط یک پزشک متخصص قلب و عروق با تجربه انجام شود.

دکتر محمد رضا مبینی متخصص قلب و عروق یکی از پزشکان حاذق و با تجربه در زمینه درمان انواع بیماری های قلبی، رگ های واریسی و زخم ها است. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر محمد رضا مبینی برای درمان واریس اقدام کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]