شاید پیگیری و درمان واریس پا در موارد خفیف چندان مورد توجه مبتلایان نباشد. اما این معارضه به تدریج پیشرفت کرده و علائم آن شدت می یابند. به همین دلیل واریس پا در هر درجه ای باید سریعاً مورد رسیدگی و درمان قرار گیرد. پزشک برای درمان واریس از روش هایی چون لیزر درمانی، فلبکتومی، اسکلروتراپی، جراحی و… بهره می گیرد. این مقاله به بررسی یکی از این روش ها تحت عنوان «مزایای درمان واریس پا با لیزر» اختصاص داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ما را تا پایان همراهی کنید.

واریس پا چیست؟

واریس نوعی عارضه عروقی است که انواع سیاهرگ های بدن را درگیر می کند اما بیش از همه در سیاهرگ های پا مشاهده می شود. در این عارضه عملکرد دریچه های لانه کبوتری موجود در سیاهرگ ها اختلال پیدا می کند. در نتیجه خون در مسیر انتقال به قلب برگشت خورده و در عروق انباشته می شود. نتیجه این فرایند تورم سیاهرگ ها و انشعابات آنها است. واریسی شدن عروق برحسب میزان تورم، به صورت خفیف تا شدید بروز پیدا می کند. موارد خفیف تحت عنوان واریس عنکبوتی شناخته می شوند. اما نوع شدید به دلیل ظاهر برجسته رگ ها در زیر پوست واریس طنابی نام دارد.

لیزر واریس پا
لیزر واریس پا

ضرورت درمان واریس

در حالت خفیف واریس، جز ظاهر شبکه ای و تیره رنگ رگ ها در زیر پوست مشکل دیگری رخ نمی دهد اما هم زمان با شدت یافتن عارضه، مشکلات فرد مبتلا نیز افزایش می یابد؛ به عنوان مثال می توان به سوزش، درد و گرفتگی عضلات پا اشاره کرد. به این موارد می توان تورم، لرزش و سنگینی را نیز اضافه کرد. همچنین مبتلایان به واریس شدید نوعی اگزمای پوستی را تجربه می کنند که با قرمزی، سوزش و خارش همراه است. این مشکلات به تدریج زمینه ساز زخم های پوستی حادتر می شود. زیرا خون به اندازه کافی در اختیار پوست و ماهیچه های پیرامون آن نمی رسد.

جدای از موارد مذکور، خطرناک ترین عارضه واریس پا افزایش خطر لخته شدن خون در رگ ها است. به همین دلیل این گونه افراد بیش از سایرین در معرض آمبولی ریه (لخته شدن خون در سیاهرگ های منتهی به شش) هستند؛ بنابراین واریس پا در هر درجه باید سریعاً مورد رسیدگی و درمان قرار گیرد. روش های مختلفی برای درمان واریس پا وجود دارد. انتخاب روش مناسب به وضعیت سلامتی فرد مبتلا، علائم و شدت واریس بستگی دارد. متداول ترین روش های درمانی مورد استفاده پزشکان عبارتند از:

 • استفاده از جوراب واریس با فشارهای متفاوت
 • اسکلروتراپی
 • میکرواسکلروتراپی
 • لیزر درمانی
 • فلبکتومی
 • جراحی آندوسکوپی
مزایای درمان واریس پا با لیزر
مزایای درمان واریس پا با لیزر

درمان واریس پا با لیزر

لیزر درمانی رگ های واریسی روشی کم تهاجمی، بسیار مؤثر و کم خطر است. در این روش گرمای لیزر برای مسدود کردن و خشکاندن رگ های واریسی مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه مسدود شدن جریان خون بلافاصله بعد از لیزر درمانی آغاز می شود. اما البته از بین رفتن کامل رگ به ۱ الی ۲ سال زمان نیاز دارد. لیزر درمانی رگ های واریسی با استفاده از بی ‌حسی موضعی انجام می شود. به همین دلیل بیمار در حین کار دردی را احساس نخواهد کرد. این کار به دو شیوه ساده و داخل عروقی انجام می شود.

مزایای درمان واریس پا با لیزر در این دو روش با هم کمی تفاوت دارند. معایب این روش نیز بیشتر شامل تغییر رنگ پوست به صورت موقت است. همچنین در صورت مراجعه به پزشک بی تجربه در استفاده از دستگاه، عوارضی چون خونریزی، عفونت، کبودی، آسیب به اعصاب و بافت های مجاور رخ می دهد. به این موارد می توان حساسیت پوستی به لیزر و خطر لخته شدن خون را نیز اضافه کرد.

مزایای درمان واریس پا با لیزر در روش ساده

در این روش اشعه لیزر از سطح پوست به رگ های زیر پوستی تابانده شده و آن را می سوزاند. در نتیجه این فرایند بافت اسکاری در محدوده تحت درمان تشکیل و مانع از جریان یافتن خون داخل رگ می شود. رگ در محدوده موردنظر به دلیل نبود خون رسانی کافی از بین می رود. افراد مبتلا به واریس های کوچک تر و عنکبوتی می توانند از این روش بهره‌مند شوند. البته برخورداری از نتایج لیزر درمانی به روش ساده نیازمند شرکت در چند جلسه درمانی است.

فاصله زمانی بین جلسات بسته به تشخیص پزشک بین ۶ الی ۱۲ هفته متغیر است. بعد از هر جلسه درمانی فرد به منزل مراجعه کرده و نیازی به بستری شدن ندارد. از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از لیزر درمانی استفاده از جوراب واریس حداقل به مدت ۱ هفته است. همچنین کاهش فعالیت به مدت ۳ الی ۵ روز ضرورت دارد. مزایای درمان واریس پا با لیزر به روش ساده عبارتند از:

 • نداشتن درد
 • کوتاهی دوران نقاهت
 • نداشتن عوارض جدی
 • کوتاهی جلسات درمانی
 • بدون نیاز به بیهوشی یا بستری شدن
 • نداشتن اصول مراقبتی خاص و پیچیده
 • بهبودی سریع بافت اسکار و به جای نماندن آثار آن
 • تمرکز اشعه بر محدوده تحت درمان بدون آسیب به سایر بافت ها

مزایای درمان واریس پا با لیزر در روش داخل عروقی

اشعه لیزر در این روش برخلاف روش ساده، به داخل عروق یا راه یافته و دیواره آن را در محدوده موردنظر از بین می برند. شیوه کار به این شکل است که ناحیه تعیین شده ضدعفونی و تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد. سپس فیبر لیزر با کمک سوزن به داخل رگ راه یافته و حرکت داده می شود. پس از رسیدن فیبر به محدوده درگیر با واریس، تخریب دیواره رگ با تابش اشعه لیزر صورت می گیرد. به این ترتیب انسداد جریان خون داخل رگ رخ داده و به تدریج از بین می رود.

در پایان سوزن خارج و محل آن پانسمان می شود. همچنین بستن بانداژ فشاری روی آن در دستور کار قرار می گیرد. فرد بعد از پایان کار از بیمارستان ترخیص شده تا باقی مراحل درمان را در منزل سپری کند. بعد از لیزر داخل عروقی پوشیدن جوراب واریس به مدت ۲ هفته (حداقل) ضرورت دارد. این روش برای همه افراد مبتلا به واریس مناسب است. اما لیزر داخل عروقی به افرادی که سابقه جراحی و عود مجدد آن را دارند توصیه نمی شود. مزایای درمان واریس پا با لیزر به شیوه داخل عروقی عبارتند از؛

 • کوتاهی جلسات درمانی (کمتر از ۱ ساعت)
 • بدون اسکار پوستی (جز محل ورود سوزن)
 • موفقیت بالا در درمان واریس (۹۸ درصد)
 • بدون نیاز به بیهوشی و بستری شدن
 • احتمال بازگشت بسیار کم
 • دوران نقاهت کوتاه
مزایای درمان واریس پا با لیزر
مزایای درمان واریس پا با لیزر

سخن پایانی

ما در این مقاله به مزایای درمان واریس پا با لیزر پرداختیم. این روش به دلیل نداشتن نیاز به بیهوشی و بستری ‌شدن و همچنین دوران نقاهت کوتاه بسیار مورد توجه پزشکان قرار دارد. پزشک متخصص برحسب شدت واریس و محل آن از دو شیوه ساده و داخل عروقی بهره می گیرد. البته برخورداری از مزایای استفاده از لیزر در درمان واریس پا در گرو مراجعه به پزشک متخصص و باتجربه است. در غیر این صورت فرد با عوارضی چون عفونت، کبودی، خونریزی، لخته شدن، حساسیت و آسیب به اعصاب مجاور مواجه می شود.

شما می توانید برای درمان واریس پا با لیزر به صورت حضوری به مطب دکتر محمدرضا مبینی متخصص قلب و عروق در تهران مراجعه کنید.

هزینه درمان واریس پا با لیزر چه قدر است؟

هزینه به عوامل مختلف بستگی دارد. برای دریافت هزینه و رزرو وقت در کلینیک تخصصی واریس با شماره ۰۹۹۰۳۸۶۸۶۳۱ یا ۰۲۱۲۲۲۶۵۱۵۰ تماس بگیرید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 4 عدد و میانگین امتیازها 5]