ورزش یکی از راه هایی است که با حفظ سلامت بدن و درمان بیماری های مختلف باعث افزایش طول عمر انسان می شود. ورزش باعث افزایش شادابی و کاهش اضطراب در بدن انسان می شود. به همین دلیل بسیاری از پزشکان ورزش کردن را یک راه حل مناسب برای پیشگیری و درمان انواع بیماری ها می دانند. ورزش می تواند با تنظیم ضربان قلب و افزایش خون رسانی به قلب باعث بهبود وضعیت آن شود. در این مطلب به بررسی 5 ورزش ساده و جادویی که باعث بهبود وضعیت قلب در انسان می شود، می پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

1- سلامت قلب با ورزش یوگا

یوگا یکی از ورزش هایی است که با حفظ سلامتی قلب باعث بهبود وضعیت آن می شود. برخی از افراد بر این باورند که یوگا تنها باعث افزایش انعطاف پذیری و حفظ تعادل می شود. طبق نظر پزشکان، یوگا ورزشی است که باعث ایجاد آرامش و کاهش اضطراب در فرد می شود. این ورزش می تواند ضربان قلب را تنظیم کند و باعث بالا رفتن کیفیت خواب شبانه شود.

داشتن خواب کافی، نداشتن اضطراب، منظم بودن ضربان قلب و تنظیم فشار خون از عواملی هستند که مانع از بروز بیماری های قلبی در انسان می شوند. این عوامل از بسته شدن عروق کرونری جلوگیری می کنند و مانع از سکته قلبی می شوند. به همین دلیل بهتر است برای حفظ سلامتی قلب و جلوگیری از بروز بیماری های قلبی روزانه 20 دقیقه ورزش یوگا انجام شود.

5 ورزش ساده و جادویی بهبود وضعیت قلب
5 ورزش ساده و جادویی بهبود وضعیت قلب

2- تأمین سلامت قلب با پیاده روی و دویدن

پیاده روی و دویدن نمونه ای از ورزش های کاردیو هستند که با بالا بردن ضربان قلب و افزایش تنفس باعث بهبود وضعیت قلب و عروق می شوند. این دو ورزش نقش مؤثری در کاهش وزن بدن دارند. چاقی و افزایش وزن عاملی است که زمینه بروز بیماری های قلبی را تا چندین درصد افزایش می دهد.

بنابراین پیاده روی با کاهش وزن بدن و از بین بردن چربی و کلسترول اضافی که خود عامل اصلی مسدودیت عروق هستند، می توانند باعث بهبود وضعیت قلب شوند. طبق نتایج به دست آمده پیاده روی و دویدن باعث تقویت عضلات قلب و گشاد شدن رگ های عروقی می شوند. به همین دلیل بهتر است روزانه 30 دقیقه ورزش برای حفظ سلامتی بدن انجام شود.

3- شنا ورزشی مفید برای قلب

شنا یکی از انواع ورزش های هوازی است که با افزایش ضربان قلب باعث حفظ سلامتی می شود. ورزش شنا باعث تقویت ماهیچه های قلب و بزرگ تر شدن آن می شود. تقویت ماهیچه ها از طریق ورزش شنا کمک می کند که پمپاژ کردن خون در قلب با سرعت بیشتری انجام شود و گردش خون در بدن بهبود پیدا کند.

شنا ورزشی است که باعث نرم نگه داشتن سلول های شریانی می شود و میزان فشار خون و کلسترول را در بدن تنظیم می کند. تأثیر این ورزش در زنان بسیار بالا است؛ به طوری که امروزه پزشکان توصیه می کنند شنا می تواند 30 تا 40 درصد میزان بروز بیماری های قلبی را کاهش دهد.

4- ایروبیک و درمان بیماری های قلبی

طبق نتایج به دست آمده ایروبیک یکی از انواع ورزش های هوازی است که میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را 20 تا 30 درصد کاهش داده است. ایروبیک مانند دویدن، پیاده روش و شنا باعث افزایش ضربان قلب، بهبود گردش خون، بالا رفتن حجم اکسیژن، تقویت ماهیچه قلب و تقویت سیستم ایمنی قلب می شود.

به همین دلیل بسیاری از پزشکان توصیه می کنند برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی روزانه 1 ساعت ورزش ایروبیک به صورت گروهی و در کنار افراد دیگر انجام شود. این ورزش علاوه بر سلامتی قلب باعث شادابی و کاهش اضطراب در فرد می شود.

5- کاهش مرگ و میر ناگهانی با ورزش های همراه با راکت

یکی از مؤثرترین ورزش هایی که باعث بهبود وضعیت قلب در انسان می شود، ورزش هایی است که با استفاده از راکت انجام می شود. تحقیقات نشان می دهد که ورزشکارانی که با استفاده از راکت ورزش می کنند 56 درصد کمتر از سایر ورزشکاران دچار بیماری های قلبی می شوند. این ورزش ها احتمال بروز سکته قلبی و مغزی را به شدت کاهش می دهند. به همین دلیل بهتر است با شروع ورزش های همراه با راکت میزان بروز بیماری های قلبی و عروقی را تا حد زیادی کاهش دهید. تنیس، تنیس روی میز، بدمینتون و… از انواع ورزش هایی هستند که با راکت انجام می شوند.

5 ورزش ساده و جادویی بهبود وضعیت قلب
5 ورزش ساده و جادویی بهبود وضعیت قلب

مراجعه به پزشک

در این مطلب به بررسی ورزشی هایی که باعث بهبود وضعیت قلب در انسان می شوند پرداختیم. تمام ورزش های هوازی مانند ایروبیک، پیاده روی، دویدن، شنا و دوچرخه سواری در صورت تکرار مداوم باعث افزایش گردش خون در قلب و حفظ سلامت قلب می شوند. این دسته از ورزش ها علاوه بر بهبود بیماری های قلبی با افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن از بروز انواع بیماری های ارتوپدی و… جلوگیری می کنند.

به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند تا روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش برای حفظ سلامتی انجام شود. همچنین انجام چکاپ در کنار ورزش کمک می کند تا از وضعیت قلب خود آگاه باشید و برای سلامت آن تلاش کنید. شما می توانید با مراجعه به پزشک متخصص در زمینه قلب و عروق از بروز بیماری های قلبی و پیشرفت آن جلوگیری کنید. دکتر محمد رضا مبینی متخصص قلب و عروق با انجام معاینات و تست های پیشرفته به بررسی وضعیت قلب می پردازد و هر فرد را از سلامتی قلب خود آگاه می کند.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 3.7]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *