بیماری‌های قلبی و عروقی یکی از عوامل خطرساز و مهم در سلامت زندگی انسان هستند. داشتن قلبی سالم تأثیر بسیاری در نحوه تنفس و انجام کارهای روزمره دارد. قلب مهم‌ترین بخش از بدن انسان است که در صورت غیر فعال شدن موجب پایان عمر انسان می‌شود. بر همین اساس پزشکان توصیه می‌کنند تمامی افراد برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی و پیشرفت آن از سن 20 سالگی برای چکاپ قلبی به پزشک متخصص مراجع کنند. در این مقاله به بررسی اینکه چکاپ قلبی چیست و چه زمانی برای انجام چکاپ قلبی مناسب است، می‌پردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

چکاپ قلبی چیست؟

امروزه به دلیل داشتن سبک زندگی نامناسب و کم تحرکی و چاقی، خوردن غذاهای چرب و شور و… میزان بیماری‌های قلبی به شدت افزایش یافته است. بر همین اساس بهتر است برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و پیشگیری از آن در طی فواصل زمانی منظم برای اطلاع از سلامت قلب و عروق به پزشک متخصص قلب مراجعه شود. پزشک معالج با انجام چکاپ از وضعیت قلب اطلاع می‌دهد.

منظور از چکاپ قلب، مجموعه کارهایی است که برای اطلاع از سلامت قلب و عروق توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی، پیشگیری از آن است؛ بنابراین بهتر است در صورتی داشتن علائم خاصی برای چکاپ به پزشک مراجعه شود.

منظور از چکاپ قلبی چیست و چه زمانی انجام می شود؟
منظور از چکاپ قلبی چیست و چه زمانی انجام می شود؟

در صورت داشتن چه علائمی باید برای چکاپ قلب اقدام کرد؟

علائم متعددی هستند که نشان‌دهنده بیماری‌های قلبی و عروقی هستند. در صورت تکرار شدن هر یک از علائم بهتر است برای چکاپ به پزشک متخصص قلب مراجعه شود. علائمی که نشان دهنده بیماری‌های قلبی و عروقی هستند عبارتند از:

مشکلات تنفسی و تنگی نفس

یکی از شایع‌ترین علائم بیماری‌های قلبی عروقی، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. تنگ شدن رگ‌های قلب یکی از علت‌هایی است که باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود. بر همین اساس بهتر است افرادی که از به طور منظم از مشکلات تنفسی رنج می‌برند، یا به دلیل داشتن تنگی نفس با تب، عرق سرد و رنگ پریدگی همراه هستند، به پزشک مراجعه کنند.

 فشار خون بالا و پایین

فشار خون بالا و پایین از دیگر علائم بیماری‌های قلبی عروقی است. فشارخون بالا باعث افزایش فشار به قلب، نیاز آن را برای دریافت خون بیشتر می‌کند و باعث بروز سکته‌های قلبی و… می‌شود.

کلسترول کل بالا (کلسترول موجود در خون)

کلسترول بالا یکی از عواملی است که باعث بروز بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. کلسترول‌ها با بستن شریان‌های قلبی باعث کاهش میزان جریان خون در رگ‌ها می‌شود. کاهش جریان خود از عواملی است باعث بروز سکته قلبی یا مغزی در انسان می‌شود.

افرادی با داشتن سابقه بیماری خانوادگی

یکی از علت‌هایی بروز بیماری‌های قلب و عروقی در انسان، عوامل ژنتیکی است. افراد بسیاری هستند که به دلیل داشتن سابقه بیماری در اعضای خانواده خود به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا شده‌اند؛ بنابراین افرادی که در این دسته قرار دارند با مراجعه به پزشک می‌توانند با انجام چکاپ قلبی از شرایط عمومی قلب خودآگاه شوند.

همچنین علائمی چون ضربان قلب و استرس شدید، ضعف و خستگی مداوم و نبض نامنظم و سریع از دیگر علائم بیماری‌های قلبی هستند. هر یک از این علائم ممکن است نشان دهنده اختلال در قلب ورگه‌ای عروقی باشد؛ بنابراین بهتر است در صورت داشتن هر یک از علائم به دستور پزشک با انجام آزمایش‌های مخصوصی، از سلامت قلب خود مطلع شوید. اگرچه علائم گفته شده نشان دهنده بیماری‌های قلبی هستند اما بهتر است حتی در صورت نداشتن علائم بیماری برای چکاپ قلب به پزشک مراجعه شود. در واقع بهترین زمان برای چکاپ قلبی، قبل از داشتن علائم بیماری است.

برای انجام چکاپ قلبی چه مراحلی باید انجام شود؟

اولین مرحله برای انجام چکاپ قلب، مراجعه به پزشک متخصص قلب است. پزشک متخصص با انجام معاینات مخصوص، روش خاصی را برای چکاپ تعیین می‌کند. بعد از معاینه، با انجام آزمایش خون و بررسی میزان کلسترول، قند، تیروئید و… برای تعیین شاخص توده بدنی اقدام می‌کند.

شاخص توده بدنی یکی از راه‌های تعیین وضعیت بدن است که نشان دهنده چاقی یا لاغری شخص می‌باشد. بسیاری از افراد به دلیل داشتن وزن بالا و چربی زیاد به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند. مرحله بعدی گرفتن نوار قلب برای دیدن فعالیت الکتریکی قلب است. بعد از نوار قلب و اختلال در آن، آکاردیوگرافی که یکی از روش‌های تشخیص اختلالات دریچه قلبی و اختلالات مادرزادی است انجام می‌شود. همچنین در ادامه با انجام تست ورزش، شاخص پایی بازوئی، بررسی عروق کاروتید و آنوریسم نیز انجام می‌شود.

منظور از چکاپ قلبی چیست و چه زمانی انجام می شود؟
منظور از چکاپ قلبی چیست و چه زمانی انجام می شود؟

هزینه چکاپ قلبی چقدر است؟

فاکتورهای متعددی در هزینه چکاپ قلبی مؤثر هستند. برای هر یک از افراد با توجه به داشتن علائم بیماری و میزان خطر آن، از روش‌های مختلفی برای چکاپ قلب و عروق استفاده می‌شود؛ بنابراین روش چکاپ قلب، نوع دستگاه‌ها، آزمایش‌ها و موارد دیگر در هزینه چکاپ قلبی تأثیرگذار هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی اینکه چکاپ قلبی چیست و چه زمانی باید برای چکاپ قلبی اقدام شود، پرداختیم. هر یک از علائم تنگی نفس، فشار خون، ضعف و خستگی و نبض نامنظم و… نشان دهنده بیماری‌های قلبی و عروقی هستند.

انجام چکاپ قلبی در طی زمان‌های مشخص کمک می‌کند که از سلامت قلب خودآگاه باشید و در صورت داشتن بیماری‌های قلبی هرچه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کنید. شما می‌توانید برای انجام چکاب قلبی به کلینیک قلب و واریس دکتر مبینی مراجعه کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]