مقدمه ای درباره شلی دریچه میترال

شلی دریچه میترال یکی از انواع بیماری هایی است که سلامت قلب را تهدید می کند. این بیماری با نام پرولاپس دریچه میترال شناخته می شود. شل شدگی دریچه میترال راه حلی برای پیشگیری ندارد اما از طریق روش های جراحی و غیر جراحی قابل درمان است. در بسیاری از موارد پرولاپس دریچه میترال باعث ایجاد خطر در انسان نمی شود.

این بیماری باعث کاهش طول عمر انسان نمی شود اما دارای عوارضی است که بهتر است برای کنترل این عوارض در بدن، افتادگی دریچه میترال درمان شود. در این مطلب به بررسی این که شلی دریچه میترال چیست و چه روش هایی برای درمان آن وجود دارد، می پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شلی دریچه میترال چیست؟

پرولاپس (افتادگی) دریچه میترال چیست؟

شلی دریچه میترال یا پروپلاس دریچه میترال یکی از انواع بیماری هایی است که به صورت اکتسابی یا ژنتیکی باعث اختلال در قلب می شود. افتادگی دریچه میترال در زنان شایع تر است و معمولا در دوران 15 تا 30 سالگی ایجاد می شود.

قلب انسان از بخش های مختلفی تشکیل شده است. یکی از بخش های اصلی قلب دریچه ها هستند. قلب از سه دریچه تشکیل شده است. دریچه میترال بین بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار گرفته است. با هر تبش لت های دریچه میترال باز می شوند. اختلال افتادگی دریچه میترال زمانی اتفاق می افتد که لت های دریچه میترال بزرگ می شوند و به درون دهلیز چپ کشیده می شوند. این اتفاق ممکن است در مواردی با صدای زیادی همراه باشد و باعث پس زدن خون به دریچه میترال می شود.

انواع بیماری شلی دریچه میترال

به طور کلی شل شدگی دریچه میترال به 2 شکل باعث آسیب قلب می شود. در نوع اول افزایش ضخامت لت های دریچه میترال باعث شل شدگی آن می شوند. در نوع دوم تغییری در ضخامت لت های دریچه میترال ایجاد نمی شود اما به دلیل نرسیدن خون کافی به عروق کرونری و بروز صدمه اسکمیک در عضلات نگهدارنده دریچه میترال، بیماری افتادگی دریچه میترال ایجاد می شود.

شلی دریچه میترال
شلی دریچه میترال

شل شدگی دریچه میترال با چه علائمی همراه است؟

درصد زیادی از کسانی که دچار بیماری افتادگی دریچه میترال هستند علائم خاصی ندارند. در واقع این بیماری باعث عارضه خاصی نمی شود. اما ممکن است در صورت پیشرفت بیماری، بیماران با علائمی چون خستگی شدید، تپش قلب، درد در قفسه سینه، اضطراب، تورم بافت های اطراف ریه، سر درد و… همراه باشند. بنابراین بهتر است در صورت شدید بودن بیماری پرولاپس دریچه میترال حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه شود.

پرولاپس دریچه میترال از چه راه هایی قابل تشخیص است؟

پرولاپس دریچه میترال از طریق انجام آزمایشات و تست های مخصوصی توسط متخصص قلب و عروق قابل تشخیص است. در بسیاری از موارد شل شدگی دریچه میترال با صداهایی همراه است که این صدا از طریق گوشی توسط پزشک شنیده می شود.

معمولاً پزشک برای شنیدن صدای دریچه های شل شده، تست ورزش را برای بیمار تجویز می کند. با این حال پزشک قلب و عروق برای اطمینان از وجود این بیماری در بدن از اکوکاردیوگرافی استفاده می کند. اکوکاردیوگرافی بهترین راه برای تشخیص نرمی دریچه میترال است که در آن با استفاده از امواج صوتی به بررسی حرکت قلب، میزان پس زدن خون، اندازه دهلیز ها و بطن ها می پردازند. راه های دیگر تشخیص افتادگی دریچه میترال عبارتند از:

  • اکوکاردیوگرافی داپلر
  • الکتروکاردیوگرام

شل شدگی دریچه میترال از چه راه هایی قابل درمان است؟

خوشبختانه شل شدگی دریچه میترال باعث عوارض خاصی در بدن نمی شود. بسیاری از افراد با وجود داشتن این بیماری عارضه خاصی ندارند و به راحتی به انجام کار های روزمره خود می پردازند. در صورتی که شلی دریچه میترال باعث مشکلی خاصی نشود، می توان از طریق مصرف برخی از داروها و انجام ورزش آن را درمان کرد.

به طور کلی قلب انسان از ماهیچه تشکیل می شود. کسانی که از بیماری شلی دریچه میترال رنج می برند می توانند با انجام ورزش هایی چون پیاده روی، شنا، دویدن، بدن سازی و…به تقویت ماهیچه های قلب خود بپردازند.

در صورتی که میزان افتادگی دریچه میترال شدید باشد و باعث ایجاد خطردر فرد شود، با توجه به توصیه پزشک از جراحی کمک گرفته می شود. در صورتی که شلی دریچه میترال باعث نارسایی شود از طریق عمل قلب باز این بیماری را درمان می کنند. در این جراحی به ترمیم یا تعویض دریچه شل شده می پردازند. در جراحی ترمیمی، ساختار دریچه میترال را اصلاح می کنند و در جراحی تعویضی، دریچه ای سالم را جایگزین دریچه آسیب دیده می کنند.

شلی دریچه میترال
شلی دریچه میترال

آیا افتادگی دریچه میترال برای زنان باردار خطرساز است؟

در بسیاری از موارد افتادگی دریچه میترال باعث ایجاد خطر در دوران بارداری نمی شود. اما بهتر است کسانی که از بیماری های مادرزادی رنج می برند یا با مشکل شلی دریچه میترال مواجه هستند قبل از بارداری یا در زمان بارداری با یک متخصص قلب و عروق مشورت کنند. در مواردی که میزان شل شدگی دریچه میترال شدید باشد ممکن است فرد در زمان زایمان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشد. همچنین ممکن است بیماری شلی دریچه در دوران بارداری تشدید شود.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی بیماری شلی دریچه میترال و روش های درمان آن پرداختیم. شلی دریچه میترال اگرچه باعث به خطر افتادن جان انسان نمی شوند اما در مواردی ممکن است خطرناک باشد و سلامت قلب را به خطر بی اندازد. بنابراین بهتر است برای کنترل و درمان آن به متخصص قلب و عروق مراجعه شود. درمان به موقع و کنترل آن از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند و مانع از بروز خطرات جدی در انسان می شود.

دکتر محمدرضا مبینی متخصص قلب و عروق یکی از پزشکان حاذق در زمینه شناخت انواع بیماری های قلب و عروقی است که از طریق انواع آزمایشات و تست های مختلف به بررسی وضعیت بیمار می پردازد. در صورتی که شما هم از بیماری پروپلاپس دریچه میترال رنج می برید، می توانید برای درمان به مطب دکتر محمدرضا مبینی مراجعه کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 4]