درمان واریس پا با لیزر داخل وریدی

درمان واریس پا با لیزر داخل وریدی روشی است که از گرمایی لیزر برای از بین بردن رگ های واریسی استفاده می کند. رگ های واریسی، رگ های متورم و برامده ای هستند که اغلب در قسمت ران یا ساق پا ایجاد می شوند. لیزر وسیله ای است که پرتوی نازکی از تابش را به صورت نور برای درمان رگ ارسال می کند.

لیزر واریس باعث بسته شدن و جمع شدن رگ های واریسی با استفاده از ایجاد جای زخم در داخل رگ می شود. این امر رگ را مهر و موم می کند. در نتیجه خون از طریق دیگر رگ های مجاور جریان می یابد. در این مطلب به فرآیند لیزر واریس پا با استفاده از لیزر داخل وریدی پرداخته شده است.

رگ واریسی چیست؟

واریس شامل وریدهای پیچ خورده و بزرگ شده است. همه رگ های سطحی ممکن است دچار واریس شوند اما رگ های موجود در پاها بیشتر از سایر بخش های بدن تحت تاثیر واریس قرار می گیرند. این به این دلیل است که ایستادن و راه رفتن به صورت ایستاده باعث افزایش فشار در رگ های پایین بدن می ‌شود.

در بسیاری از افراد، رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی تنها یک مسئله زیبایی به شمار می رود، اما برای سایر افراد واریس می ‌تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. گاهی اوقات واریس منجر به مشکلات جدی تری نیز می شود. روش های جدید شامل لیزر واریس پا می تواند به درمان رگ های واریسی و کاهش ظاهر ناخوشایند آنها کمک کنند.

درمان واریس با لیزر در تهران
درمان واریس با لیزر در تهران

چگونگی ایجاد رگ های واریسی در پا

دریچه های ضعیف یا آسیب دیده رگ ها می توانند منجر به واریس شوند. سرخ رگ ها خون را از قلب به سایر بافت ها می رسانند و رگ ها خون باقی مانده در بدن را به قلب باز می گردانند؛ بنابراین خون می تواند دوباره در بدن گردش کند. برای بازگشت خون به قلب، رگ های پاها باید برخلاف نیروی جاذبه عمل کنند. انقباضات عضلانی در ساق پا مانند پمپ عمل کرده و دیواره‌ های الاستیک رگ به بازگشت خون به قلب کمک می کنند.

دریچه های ریز در رگ ها هنگام جریان خون به قلب باز شده و سپس برای متوقف کردن جریان به سمت عقب، بسته می شوند. اگر این دریچه ها ضعیف شده یا آسیب دیده باشند، خون می تواند به عقب جریان یابد و در رگ جمع شود. این امر باعث کشیدگی یا پیچ خوردگی رگ می شود.

علائم واریس در پاها

واریس در برخی از افراد ممکن است همراه با درد نباشد. با این حال این بیماری می ‌تواند در برخی دیگر دردناک و ناراحت کننده باشد. به طور کلی علائم ابتلا به واریس عبارتند از:

 • رگ هایی که به رنگ بنفش تیره یا آبی دیده می شوند
 • ایجاد رگ هایی با ظاهر پیچ خورده و برآمده در پاها
 • احساس درد یا سنگینی در پاها
 • سوزش، ضربان، گرفتگی عضلات و تورم در پاها
 • درد پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت
 • خارش در اطراف یک یا چند رگ
 • تغییر رنگ پوست در اطراف ورید واریسی
 • رگ های عنکبوتی که در نزدیکی سطح پوست دیده می‌ شوند و اغلب قرمز یا آبی هستند
لیزر واریس پا
لیزر واریس پا

درمان رگ های واریسی پا با لیزر

لیزر یک پرتو نور بسیار متمرکز است که پزشکان می توانند با استفاده از آن رگ های واریسی را درمان کنند در روش درمان لیزر واریس پا با لیزر گرمای لیزر به رگ آسیب رسانده و این امر باعث ایجاد بافت اسکار میشود این بافت اسکار را می‌بندد اگه بسته شده منبع خون خود را از دست داده و دچار مرگ می‌شود سپس رگ مرده بعد از یک یا دو سال از بین می رود.

در واقع، روش لیزر داخل وریدی از انرژی برای سوزاندن رگ ها و بسته شدن آنها استفاده می ‌کند. پزشکان از این روش برای تسکین علائمی مانند درد، تورم و تحریک ناشی از واریس در پاها استفاده می کنند. درمان واریس با لیزر یک روش بی خطر، کم تهاجمی و بدون ایجاد جای ‌زخم است.

مزایای درمان واریس پا با لیزر داخل وریدی

همه افراد کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر درمانی داخل وریدی نیستند. با این حال برخی از افراد ممکن است به دلایل زیر مایل به انجام آن باشند:

 • بدون نیاز به برش جراحی
 • عود کمتر رگ های واریسی
 • عوارض بسیار کمتر نسبت به سایر روش های درمان واریس
 • بدون نیاز به بیهوشی عمومی
 • درد کمتر در حین درمان
 • بدون نیاز به دوره نقاهت
درمان واریس با لیزر در تهران
درمان واریس با لیزر در تهران

خطرات درمان واریس پا با لیزر داخل وریدی

برخی از خطرات احتمالی لیزر واریس پا عبارتند از:

1- هر روشی که در آن به پوست نفوذ شود با خطر عفونت همراه است. در برخی موارد درمان عفونت به آنتی بیوتیک با دوز بسیار کم نیاز دارد.

2- هر روشی که در آن کاتتر در درون رگ خونی قرار گیرد با خطرات خاصی همراه است. این خطرات شامل آسیب به رگ خونی، کبودی یا خونریزی در محل سوراخ شدن رگ و عفونت است.

3- ایجاد کبودی و حساسیت پوستی در ناحیه تحت درمان. استفاده از جوراب فشرده می تواند این عوارض را کاهش دهد.

4- در موارد نادر آسیب ناشی از گرمای لیزر به اعصاب ممکن است رخ دهد. این عارضه بسیار نادر بوده و به طور کلی در مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

5- در برخی از موارد تورم ورید ممکن است رخ داده و باعث ایجاد درد و قرمزی در ناحیه تحت درمان شود. به طور کلی این امر با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و همچنین کمپرس یخ درمان می شود.

6- ایجاد لخته خون در ورید

روش درمان واریس پا با لیزر داخل وریدی

قبل از لیزر واریس پا

در صورت نیاز به انجام لیزر واریس برای از بین بردن رگ های واریسی در پا، پزشک قبل از فرایند ممکن است انجام سونوگرافی را توصیه کند. از سونو گرافی برای ترسیم رگ های خونی در پاها استفاده می شود. در واقع سونوگرافی می‌ تواند مسیر جریان خون از طریق ورید های غیرطبیعی و مشکل دار را مشخص کند. همچنین قبل از انجام لیزر درمانی لازم است موارد زیر در نظر گرفته شوند:

1- آگاه کردن پزشک از وجود سابقه اختلالات خونریزی

2- قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون، آسپرین، ایبوپروفن یا سایر داروهایی که بر روی لخته شدن خون تاثیر می گذارند.

3- آگاه ساختن پزشک از هر گونه حساسیت به دارو، لاتکس، نوارچسب، رنگ های حاجب و داروهای بی حسی

لیزر واریس پا
لیزر واریس پا

فرایند انجام لیزر واریس پا

لیزر واریس پا توسط رادیولوژیست آموزش دیده در روش های هدایت تصویر انجام می شود. این روش به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به ماندن در بیمارستان ندارد. با این حال برخی از بیماران ممکن است به بستری شدن نیاز داشته باشند. مراحل انجام این روش عبارتند از:

1- رادیولوژیست ممکن است ابتدا کرم بی حسی را در ناحیه بالای ورید غیر طبیعی برای کاهش ناراحتی اعمال کند.

2- سپس ناحیه تحت درمان با استفاده از پارچه جراحی تمیز پوشانده می شود.

3- در مرحله بعد پزشک ناحیه ورود کاتتر به ورید غیرطبیعی را با استفاده از بی حسی موضعی، بی حس می کند. همچنین پزشک از مبدل سونوگرافی برای ردیابی مسیر رگ استفاده می کند.

4- پس از ردیابی، یک برش بسیار کوچک در محل رگ ایجاد می شود.

5- با استفاده از هدایت سونوگرافی، پزشک کاتتر را از طریق پوست وارد رگ کرده و آن را در داخل ورید غیر طبیعی قرار می دهد. فیبر یا الکترود از طریق کاتتر وارد رگ می شود. نوک الیاف یا الکترود با کمی عقب کشیدن کاتتر در معرض دید قرار می ‌گیرد.

6- بی حس کننده موضعی در اطراف ورید غیر طبیعی تزریق می شود. سپس انرژی لیزر رگ را گرم می کند.

7- پس از انجام فرآیند، برای جلوگیری از خونریزی، بر روی محل تحت درمان فشار وارد می شود و دهانه پوست با باند پوشانده می شود.

8- این روش معمولاً یک ساعت به طول می انجامد.

درمان واریس با لیزر در تهران
درمان واریس با لیزر در تهران

ریکاوری پس از لیزر واریس پا

بیماران بلافاصله پس از انجام لیزر درمانی می ‌توانند به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. با این حال، لازم است به مدت دو هفته از جوراب های فشرده استفاده کنند. همچنین آنها باید در طی این مدت از انجام فعالیت های شدید خودداری کنند. برخی از افراد پس از انجام لیزر درمانی داخل وریدی دچار کبودی، حساسیت به لمس یا تورم می شوند. این عوارض را می‌ توان با پوشیدن جوراب های فشاری مطابق دستورالعمل ها کاهش داده و از بروز آنها جلوگیری کرد. علاوه بر این، موارد زیر پس از بازگشت به خانه توصیه می شود:

 • استفاده از کمپرس یخ به مدت ۱۵ دقیقه برای کاهش تورم
 • دور نگهداشتن محل برش به مدت ۴۸ ساعت از آب
 • خودداری از نشستن یا دراز کشیدن طولانی مدت همچنین بالا نگه داشتن پاها در هنگام نشستن
 • پیاده روی به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه و ۳ بار در روز
 • استفاده از داروهای ضد درد بدون نسخه در صورت توسعه پزشک
 • مراجعه به پزشک برای انجام لیزر واریس

شما می توانید برای درمان واریس پا با لیزر در تهران به مطب دکتر محمدرضا مبینی متخصص بیماری های قلب و واریس مراجعه کنید.

هزینه درمان واریس پا با لیزر در تهران چه قدر است؟

هزینه به عوامل مختلف بستگی دارد. برای دریافت هزینه و رزرو وقت در کلینیک تخصصی واریس با شماره ۰۹۹۰۳۸۶۸۶۳۱ یا ۰۲۱۲۲۲۶۵۱۵۰ تماس بگیرید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *