بیماری سکته قلبی

سکته قلبی یکی از خطرناک ترین پیامدهای بیماری های قلبی است که امروزه مانند یک اپیدمی شایع باعث مرگ و میر انسان ها می شود. نتایج به دست آمده نشان می دهد که بیشتر از 30 درصد مردان و 10 درصد زنان در میانسالی دچار سکته قلبی می شوند.

متاسفانه احتمال سکته قلبی مجدد و عوارض ناشی از آن باعث شده است که پزشکان بعد از ترخیص بیمار از بیمارستان از دارو برای کنترل سکته قلبی استفاده کنند. در مطلب ذیل به بررسی اهمیت مصرف دارو بعد از سکته قلبی و داروهایی که بعد از ترخیص باید مصرف شوند، می پردازیم.

اهمیت مصرف دارو بعد از سکته قلبی و ترخیص از بیمارستان

متاسفانه بیماری سکته قلبی بر خلاف بسیاری از بیماری های دیگر مانند بیماری های عفونتی و… بعد از مدتی از بین نخواهد رفت و دائماً نیاز به پیشگیری و مراقبت دارد. به همین علت پزشکان متخصص قلب داروهایی را برای کنترل این بیماری بعد از ترخیص تجویز می کنند.

تجویز دارو توسط پزشک متخصص بدان جهت اهمیت دارد که باعث ایجاد تداخلات دارویی و عوارض ناشی از آن نمی شود. به طور کلی بسیاری از بیماران به دلیل بیماری هایی چون فشار خون بالا، قند خون بالا، کلسترول بالا و…دچار سکته قلبی می شوند. پزشک متخصص با توجه به بیماری ها به تجویز انواع دارو در جهت کنترل و درمان بیمار می پردازد.

درمان دارویی بیماران بعد از سکته قلبی با چه هدفی انجام می شود؟

1- پیشگیری از پیشرفت بیماری هایی چون فشار خون بالا، قند خون بالا، چربی و…

2- پیشگیری از بروز بیماری آریتمی

3- پیشگیری از بروز بیماری نارسایی قلبی

4- پیشگیری از بسته شدن عروق کرونری

5- جلوگیری از سکته قلبی مجدد

6- جلوگیری از بروز عوارض بیماری سکته قلبی

بیماری سکته قلبی
بیماری سکته قلبی

چه داروهایی بعد از ترخیص برای بیماران سکته قلبی تجویز می شود؟

پزشک متخصص بعد از معاینه بیمار و بررسی وضعیت بیماری به تجویز دارو می پردازد. مصرف خودسرانه داروها با عوارض بسیاری همراه است و ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. به همین علت بهتر است برای مصرف دارو به مطب پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه شود.

انواع داروهایی که برای بیماران سکته قلبی مصرف می شوند عبارتند از:

پلاویکس

پلاویکس یکی از مهم ترین داروهایی است که برای بیماران سکته قلبی تجویز می شود. این دارو دارای دوزهای مختلفی است که میزان دوز آن با توجه به شدت بیماری و توسط پزشک متخصص قلب تعیین می شود. پلاویکس یکی از انواع داروهای رقیق کننده خون است که از آن برای جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ها استفاده می کنند. بسیاری از کسانی که عمل استنت قلب داشتند، معمولاً تا یکسال از این دارو برای رقیق شدن خون استفاده می کنند.

آسپرین

آسپرین یکی از داروهای موثر در کاهش ایجاد لخته خون است. آسپرین به عنوان یک داروی ضد پلاکت شناخته می شود. بسیاری از بیماران بعد از سکته قلبی از دوزهای مختلف این دارو برای پیشگیری از حملات قلبی استفاده می کنند. مصرف داروی آسپرین بهتر است تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرد زیرا ممکن است فرد به این دارو حساسیت داشته باشد و با مشکلاتی مواجه شود.

استاتین

استاتین یکی دیگر از داروهایی است که پزشک متخصص قلب و عروق برای بیماران سکته قلبی تجویز می کند. این دارو به عنوان داروی کاهنده چربی و کلسترول خون شناخته می شود. چربی و کلسترول بالا علاوه بر ایجاد پلاکت باعث لخته خون در عروق کرونری می شوند. مصرف این دارو کمک می کند تا میزان چربی در خون کاهش پیدا کند و از بسته شدن عروق کرونری و بروز بیماری های قلبی جلوگیری شود. داروی استاتین از التهاب رگ ها جلوگیری می کند و مانع از پارگی عروق می شود.

کاپتوپریل

کاپتوپریل یکی از انواع داروهای چندگانه است که برای درمان تعدادی از بیماری هایی که باعث بیماری قلبی می شوند، تجویز می شود. این داروی چندگانه باعث درمان و کنترل بیماری هایی چون دیابت، فشار خون بالا، بیماری نارسایی قلبی و… استفاده می شود.

داروهای مهار کننده آنزیم ACE یا ARB

داروهای مهار کننده آنزیم ACE یا ARB نقش موثری در سلامت اندام هایی چون کلیه و قلب دارند. نتایج به دست آمده نشان می دهد که این آنزیم در صورت مهار نشدن باعث بروز بیماری های قلبی می شوند. به همین علت پزشکان با تجویز داروهایی چون لوزارتان، کاپتوپریل، آنالاپریل و… برای مهار این آنزیم در بدن اقدام می کنند.

بیماری سکته قلبی
بیماری سکته قلبی

مراجعه به پزشک

در مطلب فوق به بررسی اهمیت مصرف دارو بعد از سکته قلبی و انواع داروهایی که بعد از ترخیص بیمار از بیمارستان باید مصرف شود، پرداختیم. بیماری سکته قلبی در صورت عدم کنترل و درمان مجدداً باعث حملات قلبی و آسیب بیمار می شود. مصرف دارو بهترین راه برای پیشگیری و درمان بیماری سکته قلبی است. به همین دلیل بهتر است بیمارانی با سابقه بیماری سکته قلبی زیر نظر پزشک قرار بگیرند و از داروهایی که به صلاحدید پزشک تجویز شده است، مصرف کنند.

دکتر محمد رضا مبینی متخصص قلب و عروق و بیماری های واریسی یکی از پزشکان حاذق در زمینه درمان انواع مشکلات قلبی است. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر مبینی برای کنترل و درمان سکته قلبی مراجعه کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]