واریس پا یکی از انواع بیماری هایی است که بنا به دلایل متعددی مانند افزایش وزن، ژنتیک، بارداری و… ایجاد می شود. پا ها تمام وزن بدن را تحمل می کنند. به همین دلیل رگ هایی که در ناحیه پا قرار دارند بیشتر دچار بیماری واریس می شوند. تقریباً نیمی از افراد از بیماری واریس پا رنج می برند. معمولاً احتمال بروز این بیماری در زنان نسبت به مردان بیشتر است.

بیماری واریس پا ممکن است با عوارضی چون درد در پاها، گرفتگی عضلات و… همراه باشد. به همین دلیل بهتر است با رعایت برخی نکات از بروز بیماری واریس جلوگیری شود. در این مطلب به معرفی راه های جلوگیری از واریس پا می پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جلوگیری از چاقی و افزایش وزن

چاقی و افزایش وزن یکی از مهم ترین عواملی هستند که باعث بروز بیماری واریس پا می شوند. افزایش وزن باعث افزایش فشار در ناحیه پا می شود. رگ هایی که در بخش تحتانی پا جود دارند به دلیل تحمل وزن بالا و فشار زیاد دچار واریس می شوند. به همین دلیل بهتر است زنان و مردان با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و خوردن غذاهای مفید از چاقی و افزایش وزن جلوگیری کنند.

انجام ورزش روزانه

انجام ورزش و تمرین های هوازی به صورت روزانه از راه هایی دیگری است که باعث جلوگیری از بیماری واریس پا می شود. بیشتر پزشکان توصیه می کنند برای جلوگیری از واریس پا و تنظیم وضعیت بدن روزانه حداقل 20 دقیقه پیاده روی انجام شود. پیاده روی و بسیاری از تمرین های هوازی باعث تنظیم گردش خون و جلوگیری از افزایش حجم خون در رگ ها می شوند. این تمرینات باعث کاهش فشار خون می شوند و از بروز بیماری واریس پا جلوگیری می کنند.

راه های جلوگیری از واریس پا
راه های جلوگیری از واریس پا

مصرف نکردن دخانیات

از دیگر راه هایی که باعث جلوگیری از بروز بیماری واریس می شود، مصرف نکردن دخانیات است. دخانیات عاملی است که باعث افزایش فشار خون در فرد می شود. افزایش فشار خون در سیاهرگ ها به مرور زمان باعث ایجاد واریس پا می شود. به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از بروز بیماری واریس پا مصرف دخانیاتی چون سیگار کاملاً کنار گذاشته شود.

استفاده از جوراب های واریسی

برخی از افراد به صورت ژنتیکی دچار بیماری واریس می شوند. این افراد باید بلافاصله بعد از دیدن علائم واریس به پزشک متخصص مراجعه کنند. بهتر است افرادی که به صورت ژنتیکی از بیماری واریس رنج می برند هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنند. معمولاً بیشتر پزشکان توصیه می کنند برای جلوگیری از پیشرفت واریس پا از جوراب های واریسی استفاده شود. استفاده از جوراب های واریسی کمک می کند تا فشار کمتری به پا وارد شود. استفاده از جوراب های واریسی در کنار ورزش و رعایت برنامه غذایی کمک می کند تا علائم بیماری واریس به شدت کاهش پیدا کند.

راه های جلوگیری از واریس پا
راه های جلوگیری از واریس پا

استفاده نکردن از لباس های تنگ

امروزه بسیاری از زنان و مردان از شلوارهای تنگ و چسبان استفاده می کنند. لباس چسبان یکی از عواملی است که باعث بروز بیماری واریس پا می شود. معمولاً پوشیدن لباس های تنگ و چسبان باعث اختلال در گردش خون انسان می شود. به همین دلیل بهتر است برای بهبود گردش خون و جلوگیری از افزایش حجم خون در سیاهرگ ها از لباس های تنگ و چسبان استفاده نشود.

خودداری از ایستادن طولانی مدت

طبق نتایج به دست آمده مردان و زنانی که زمان زیادی را به صورت ایستاده می گذرانند بیشتر از سایر افراد به بیماری واریس پا مبتلا می شوند. ایستادن طولانی مدت باعث افزایش فشار در سیاهرگ ها می شود و احتمال بروز واریس را افزایش می دهد. به همین دلیل بهتر است از ایستادن و نشستن های طولانی مدت خودداری شود.

شناخت عوامل ایجاد واریس پا

یکی از راه های جلوگیری از واریس پا، شناخت عواملی است که باعث ایجاد واریس پا و تشدید آن می شوند. دانستن اطلاعاتی در رابطه با عوامل ایجاد واریس پا مانند ژنتیک، سن، چاقی، نشستن طولانی مدت، ایستادن طولانی مدت و…کمک می کند تا هر فردی از آن عوامل پیشگیری کند و همچنین عادات صحیح را جایگزین عوامل واریسی کند. برای مثال زنان در دوران بارداری با انجام پیاده روی روزانه می توانند وزن خود را کنترل کنند و از بروز بیماری واریس در دوران بارداری جلوگیری کنند.

راه های جلوگیری از واریس پا
راه های جلوگیری از واریس پا

مراجعه به پزشک

در این مطلب به معرفی راه های جلوگیری از واریس پا پرداختیم. کسانی که به دلیل بارداری، عوامل ژنتیکی، چاقی و انجام فعالیت های مختلف دچار واریس پا می شوند بهتر است برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنند. در بسیاری از موارد واریس پا با علائمی چون زخم، جراحت، تورم، کبودی، خونریزی، بزرگ شدن رگ ها و… همراه است.

شما می توانید در صورت داشتن این علائم به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کرده و برای درمان بیماری واریس اقدام کنید. دکتر محمد رضا مبینی متخصص قلب و عروق از روش های جراحی و غیر جراحی برای درمان بیماری واریس اقدام می کند.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 2 عدد و میانگین امتیازها 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *