اختلال در عملکرد دریچه های موجود در سیاهرگ ها موجب بروز عارضه ای به نام واریس می شود. افراد مبتلا به واریس باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه و برای درمان اقدام کنند. در غیر این صورت با عوارض جدی روبرو می شوند. پزشک متخصص برای درمان واریس از روش های مختلفی بهره می گیرد که اسکلروتراپی واریس یکی از کم خطر و جدیدترین آنها است.

این مقاله به بررسی روش درمانی مذکور اختصاص داده شده است. اگر شما از واریس رنج می برند خواندن این مقاله را از دست ندهید.

واریس چیست و چگونه درمان می شود؟

شبکه خون رسانی بدن از تعداد بیشماری سیاهرگ، سرخرگ و مویرگ تشکیل شده است. دریچه های موجود در سیاهرگ، برای انتقال خون از اندام های مختلف بدن به قلب کمک می کنند. اختلال در عملکرد این دریچه ها کاهش خون رسانی به قلب و در نتیجه افزایش فشار در عروق خونی را به دنبال دارد. نتیجه این فرایند برجسته و طنابی شکل شدن رگ در سطح پوست است. البته همه رگ های درگیر در نزدیکی سطح پوست قرار ندارند. به عبارتی امکان درگیر شدن رگ های عمقی نیز وجود دارد که با چشم قابل مشاهده نیستند. این عارضه تحت عنوان واریس شناخته می شود.

عوامل مختلفی در اختلال عملکرد دریچه های سیاهرگی نقش دارند که از جمله آنها می توان به تغییرات هورمونی، افزایش وزن، افزایش سن و ایستادن های طولانی مدت اشاره کرد. واریس با گذشت زمان شدت یافته و عروق درگیر با آن نیز افزایش می یابد. به همین دلیل باید به محض مشاهده علائم ظاهری یا مواردی چون درد، بی حسی، سنگینی و سوزش اندام های تحتانی سریعاً به پزشک متخصص مراجعه شود.

پزشک در صورت تأیید ابتلای فرد به این عارضه روش های مختلف درمانی را در پیش روی خود دارد. لیزر درمانی، اسکلروتراپی، جراحی، رادیو فرکانسی و… از جمله این موارد بشمار می روند. انتخاب مناسب ترین روش برحسب شرایط فرد مبتلا انجام می‌شود.

اسکلروتراپی واریس
اسکلروتراپی واریس

اسکلروتراپی واریس چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

اسکلروتراپی یکی از متداول ترین روش های درمان انواع واریس است. اساس این روش خشکاندن رگ های معیوب و متورم با تزریق محلول مخصوص (اسکلروزانت) به داخل آنها است. این ماده التهاب شدید دیواره داخل رگ را به دنبال دارد. درنتیجه رگ به دلیل تورم شدید به هم چسبیده و به بافت اسکار تبدیل می‌شود. بافت اسکار نیز به مرور زمان از بین می رود.

همه افراد مجاز به استفاده از این روش نیستند. بلکه پزشک با بررسی شرایط بیمار مناسب بودن یا نبودن این روش را تشخیص می دهد. لازمه این کار معاینه بالینی و بررسی علائم فرد مبتلا است. گاهی اوقات تهیه نقشه از عروق بدن به روش اولتراسوند ضرورت می یابد. اسکلروتراپی برای زنان باردار (تا ۳ ماه بعد از زایمان)، زنان شیرده و افراد دارای ناتوانی حرکتی توصیه نمی شود. همچنین افراد دارای سابقه لخته شدن خون نیز باید با تأیید پزشک اقدام به انجام این کار کنند.

لیزر واریس پا
لیزر واریس پا

نحوه انجام اسکلروتراپی واریس

اسکلروتراپی واریس نیازی به بستری فرد مبتلا در بیمارستان ندارد. بلکه در مطب پزشک انجام می شود. افراد مبتلا به واریس باید پیش از هر اقدامی شرح کاملی از سابقه پزشکی و داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک معالج قرار دهند. زیرا بعضی داروها عملکرد ماده اسکلروزانت را با اختلال رو به رو می کند؛ به عنوان مثال می توان به داروهای ضد التهاب و آنتی ‌بیوتیک اشاره کرد.

اولین مرحله انجام این کار ضدعفونی کردن محدوده موردنظر است. سپس محلول مربوطه با استفاده از تعدادی سوزن نازک به داخل رگ تزریق می شود. بروز مقداری درد و ناراحتی در زمان تزریق طبیعی است و نهایتاً بعد از چند دقیقه برطرف می شود. تزریق برای تمامی رگ های معیوب صورت می گیرد. بانداژ محدوده تحت درمان بلافاصله بعد از تزریق عوارض حاصل از این روش را به حداقل می رساند. همچنین بعد از تزریق ماساژ محل برای جلوگیری از بازگشت خون به رگ انجام می شود. استفاده از جوراب واریس نیز به ‌همین ‌منظور است.

اسکلروتراپی واریس در چند جلسه انجام می شود؟

انجام این کار در یک یا چند جلسه درمانی بنا به تشخیص پزشک است. پزشک برای تعیین این موضوع مواردی چون محدوده درگیر، وضعیت جسمانی بیمار و اندازه رگ را مدنظر قرار می دهد. تعداد جلسات درمانی در همه افراد یکسان نیست. در اکثر موارد درمان در یک جلسه کامل می شود، اما در بعضی موارد تعداد جلسات تا ۳ الی ۶ مرتبه افزایش می یابد. مدت زمان هر جلسه درمانی بین ۳۰ الی ۴۵ دقیقه متغیر است.

اسکلروتراپی واریس
اسکلروتراپی واریس

اسکلروتراپی واریس چقدر تأثیرگذار است؟

میزان موفقیت این روش 75 الی 90 درصد ارزیابی می شود. میزان پاسخ دهی رگ های معیوب به این روش بر حسب نوع واریس متفاوت است؛ به عنوان مثال برای مشاهده نتیجه در واریس های بزرگ باید به مدت ۳ الی ۴ ماه صبر کرد. این در حالی است که واریس های کوچک و عنکبوتی نهایتاً بعد از گذشت ۶ هفته به درمان پاسخ می دهند. امکان بازگشت رگ های درمان شده با اسکلروتراپی وجود ندارد. اما فرد می‌تواند این عارضه را در سایر رگ های خود تجربه کند.

مراقبت های بعد از اسکلروتراپی واریس

بعد از پایان جلسه اسکلروتراپی واریس رعایت نکات زیر برای دستیابی به نتیجه مطلوب از درمان ضرورت دارد:

 • راه رفتن
 • استفاده از جوراب واریس برای فشرده سازی محدوده تحت درمان
 • اجتناب از مصرف داروهای ضد التهاب
 • اجتناب از سونا، جکوزی، دوش آب داغ، کمپرس داغ و گرم کردن محل
 • اجتناب از حمام آفتاب به دلیل تشکیل لکه های قهوه ای در سطح پوست
 • استفاده از مسکن زیر نظر پزشک برای خودداری از مصرف مسکن های حاوی مواد ضد التهاب
لیزر واریس پا
لیزر واریس پا

مزایای اسکلروتراپی واریس

مزایای این روش شامل موارد زیر است:

 • نداشتن نیاز به بستری شدن یا بیهوشی
 • موفقیت بالای روش در درمان واریس
 • کوتاهی جلسات درمانی
 • نداشتن محدودیت سنی
 • دوره نقاهت بسیار کم
 • هزینه مناسب

عوارض اسکلروتراپی واریس

درد از شایع ترین عوارض اسکلروتراپی واریس است. البته درد حاصله در صورت انجام این روش زیر نظر یک پزشک باتجربه بسیار کم و در آستانه تحمل فرد مبتلا ارزیابی می شود. سایر عوامل تأثیرگذار در میزان درد حاصل از این روش، نوع سوزن، نوع محلول و محدوده تحت درمان است. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از پمادهای موضعی یا ترکیب داروهای بی‌حسی با محلول تزریقی درد این روش کاهش می یابد. سایر عوارض اسکلروتراپی واریس عبارتند از:

 • کبودی در محل تزریق؛ نهایتاً بعد از چند هفته برطرف می شود.
 • شعله‌ ور شدن یا همان تشکیل عروق خونی کوچک در محدوده تحت درمان؛ این حالت ناپایدار است و بعد چند هفته تا چند ماه محو می شود.
 • حساسیت به ماده تزریقی؛ با علائمی چون تورم و خارش بروز می یابد.
 • سفت و توده ای شدن رگ های واریزی؛ با گذشت زمان محو می شوند.
 • تشکیل لخته خون در دیواره سیاهرگ و ترومبوز وریدی عمقی؛ این موضوع تحت تأثیر ورود محلول تزریقی به عروق عمقی شکل می گیرد. برای پیشگیری از عارضه حجم ماده تزریقی مدیریت و مچ پا به‌ صورت مداوم حرکت داده می شود.
 • تشکیل نقاط یا خطوط قهوه در سطح پوست؛ ناشی از نشت خون از رگ های تحت درمان است و در اکثر موارد نهایتاً بعد از ۶ ماه محو می شود. اما امکان دائمی بودن این عارضه وجود دارد.
 • بثورات قرمز و برجسته در ناحیه تحت درمان زخم های پوستی که به دلیل نفوذ محلول تزریق به بافت های مجاور رخ می دهد.
 • سردرد، حالت تهوع و سرگیجه؛ به دلیل ورود حباب های کوچک هوا به داخل جریان خون ایجاد می شود. در صورت مشاهده این علائم باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.
اسکلروتراپی واریس
اسکلروتراپی واریس

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی یکی از روش های جدید و کم خطر در زمینه درمان واریس تحت عنوان اسکلروتراپی پرداختیم. اساساً این روش تزریق ماده اسکلروزانت به رگ های واریسی است. این ماده موجب التهاب، تورم و چسبندگی دیواره داخلی رگ شده و جریان خون را در آن قطع می کند. میزان موفقیت این روش بالا و در حدود ۷۵ الی ۹۰ درصد است. البته برای کسب نتیجه مطلوب از این روش باید مراجعه به پزشک متخصص باتجربه و ماهر در دستور کار قرار گیرد. هدف از این کار به حداقل رساندن عوارض اسکلروتراپی واریس است.

برای معاینه می توانید به صورت حضوری به مطب آقای دکتر محمد رضا مبینی متخصص واریس مراجعه کنید. جهت رفاه حال شما عزیزان و با توجه به شرایط کنونی جهان، شما می‌توانید با استفاده از رزرو آنلاین و بدون نیاز حضوری به مطب، زمان مد نظر خود را جهت ویزیت تعیین کنید.

هزینه اسکلروتراپی واریس چه قدر است؟

هزینه به عوامل مختلف بستگی دارد. برای دریافت هزینه و رزرو وقت در کلینیک تخصصی واریس با شماره ۰۹۹۰۳۸۶۸۶۳۱ یا ۰۲۱۲۲۲۶۵۱۵۰ تماس بگیرید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]